МАТЕРІАЛИ

Інженер-консультант: хто це такий та чому він потрібен

Опубліковано: 28. 11. 2018

Основним напрямком діяльності компанії «ІК-ПРОЕКТ» є надання послуг інженера-консультанта.

Дана область є новою для законодавства і будівельного ринку України: професія «інженер-консультант» була введена в Довідник професій (Випуск 64 «Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи») у серпні 2017 року (Наказ № 192 від 08.08.17 (PDF)*), а її кваліфікаційні характеристики (перелік послуг, які може надавати інженер-консультант) – визначені Наказом № 350 від 29.12.17 (PDF)*. [*Документи чинні та доступні за посиланнями на час публікації матеріалу].

Актуальні відомості про інженерно-консультаційні послуги необхідні всім учасникам будівельного процесу, а особливо – замовникам будівництва та інженерам-консультантам, які розпочинають свою діяльність в Україні.

Тому на сайті «ІК-ПРОЕКТ» ми  починаємо знайомити вас, колеги, з інформацією про роботу інженера-консультанта, підготованою Громадською спілкою «Міждержавна гільдія інженерів-консультантів». Нижче описано виклики будівництва в реаліях сучасної України, що спричинюють необхідність залучення інженера-консультанта, а також окреслено коло послуг, які він може надавати.

Як відомо, будівництво – складний і багатогранний процес, а його кінцевий продукт має відповідати проектним рішенням, будівельним нормам, вимогам технічного регламенту, запитам інвесторів та споживачів.

Враховуючи ризики, які виникають при спорудженні й експлуатації об’єктів нерухомості, на всіх учасників будівельного процесу покладається висока відповідальність. Це стосується і замовників, до яких законодавство хоч і не встановлює спеціальних вимог (така діяльність не підлягає ліцензуванню), але, водночас, покладає серйозні повноваження та передбачає досить жорсткі санкції у разі порушень. Розумне та законне витрачання коштів, забезпечення якості і термінів будівництва та його відповідність чинним будівельним нормам   вимагають від замовників певних професійних навичок (і це особливо актуально в умовах фінансової децентралізації, коли замовниками будівництва можуть виступати районні, селищні, сільські ради).

Досвід країн з розвиненою ринковою економікою свідчить, що утримання фахової служби замовника у розпорядників коштів, для яких будівництво не є основним видом діяльності (наприклад, на рівні сільських громад), є недоцільним. У цих країнах є організації, які на договірних засадах виконують функції замовника та фахово управляють проектом. Саме тому незалежний інженер-консультант активно запроваджується в Україні.

Інженер-консультант виконує цілий ряд медіаторських функцій, зокрема:

  • виступає в ролі експерта, який консультує замовника з питань реалізації проекту;
  • займається підбором постачальників і підрядників;
  • об’єктивно і незалежно керує будівництвом на майданчику і повністю супроводжує проект на всіх стадіях;
  • несе відповідальність за дотримання норм законодавства у частині делегованих замовником повноважень;
  • у разі необхідності залучається до участі у вирішенні спорів, особливо на етапах досудового (позасудового) врегулювання: управління претензіями, медіації, адьюдикації через Раду з врегулювання спорів (Dispute Adjucation Board, DAB), арбітражу;
  • та інші функції.

Інженерно-консультаційні послуги набувають поширення в Україні. На сьогодні вони залучаються насамперед у проектах, що реалізуються за рахунок міжнародних фінансових організацій, оскільки часто участь кваліфікованого інженера-консультанта у проекті є вимогою світових та європейських банків. Незалежний контроль якості робіт силами інженера-консультанта запроваджується у дорожньому будівництві. Особливо затребуваною така послуга може стати для органів місцевого самоврядування, фінансування яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів, а тим більше – при спорудженні масштабних об’єктів будівництва.

Отже, інженер-консультант – це спеціалізована інжинірингова організація або спеціаліст, що забезпечує організаційний та консультаційний супровід проектування і будівництва об’єктів.

Враховуючи суспільну невпевненість та сумнів щодо нововведень і реформування такої сфери, як будівництво, скептицизм відносно позиції інженера-консультанта та співпраці з ним не є рідкісним явищем. Проте зміни, крізь які проходить наша держава на шляху до світових стандартів, вимагають розвитку інженерно-консультаційних послуг, що дозволить спростити та пришвидшити будівельний процес, підвищити якість його результатів та захистити його учасників від економічних та юридичних ризиків.

Ініціатором запровадження інституції інженерно-консультаційних послуг в Україні є Олександр Непомнящий, президент Міждержавної гільдії інженерів-консультантів (МГІК / ICEG), доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри публічного адміністрування Міжрегіональної академії управління персоналом, керівник Наукової школи управління ризиками при будівництві та експлуатації об’єктів нерухомості, Заслужений будівельник України.

Під його егідою команда фахівців «ІК-ПРОЕКТ» готова проконсультувати Вас щодо будь-яких пов’язаних питань, вислухати думки та коментарі, врахувати пропозиції за телефоном +38 (050) 298 89 22 чи за адресою ik-proekt@ukr.net.

Читайте також:

Текст підготовано за матеріалами статті: Інженер-консультант: суб’єкт господарювання і фахівець (Олександр Непомнящий, Вісник будівельника, випуск №2, 2018).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *